Değerli komşularımız,


Ülkemizin içinde olduğu ekonomik sıkıntılar ve işletmelerin ticari hacimlerinin daralması sonucu ortaya çıkan işsizlik sorunu her geçen gün büyüyor. Resmi kurumların yaptığı açıklamalara göre ülkemizde resmi işsizlik rakamı 5 milyonun üzerine çıktı. Gayri resmi kaynaklar ise bu rakamın 6 milyonun üzerinde olduğunu iddia ediyorlar.


Bir ekonomist olarak, rakam ne olursa olsun ülkemizin geleceğe daha sağlıklı ve daha huzurlu ulaşabilmesi için, işsizlik konusunda önemli adımlar atılması gerektiğini düşünüyorum. Ekonomik kalkınmanın temeli üretim ve istihdamdan geçer. Bu nedenle iş ve istihdam konusu her ne kadar merkezi hükümetin yetki alanındaki bir konu olsa da; topluma etkisi nedeniyle biz yerel yöneticilerin de çözüm üretmesi gereken bir şekle bürünmüştür.


İşsizlik sorunu, ülkemizin olduğu gibi Kartal’ımızın da en önemli problemlerinin başında geliyor. İşsizliğin sosyal boyutunun da en az ekonomik boyutu kadar önemli olduğunu kabul etmeliyiz. Bu önemli soruna çözüm üretebilmek, iş arayan ile işgücü arayan arasında daha profesyonel, daha güçlü bir diyalog oluşturmak, işsiz komşularımızın işe yerleştirilmelerini sağlamak amacıyla Kartal Kariyer Merkezi (KARKAM) projemizi siz değerli komşularımızla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Konuya siyaset üstü bakarak komşularımızın istihdamla ilgili ihtiyaçlarına yönelik çözüm sunmaya çalışacağız. Biz biliyoruz ki, üretmekten ve hayata katma değer katmaktan vazgeçmememiz gerekiyor. Ancak o zaman kendi kaderimizi kendimiz çizebiliriz.


Bu yaptığımız çalışma ile diğer belediyelere model olarak başta Kartal olmak üzere, ulaşabildiğimiz bütün iş arayan komşularımıza istihdam sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca KARKAM aracılığıyla işgücü arayan işletmelerin zaman açısından daha verimli bir süreç yürütmelerine de imkân tanımış olacağız. Tüm bu süreci yönetirken, çalışma hayatında verimliliği esas alan bir anlayışla hareket edeceğiz.


Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi, 'umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır'. Sakın umutsuz olmayın ve ufkunuzu daraltmayın. Çok güzel günler, yarınlar ve gelecek sizleri bekliyor. Biz yerel yöneticilerin ve siyasetçilerin görevi sizlere daha iyi bir gelecek hazırlamak.


Geleceğe daha umutla baktığımız günler dileğimle hepinize gönül dolusu sevgilerimi sunuyorum.…